fk
Faizler düştü, fiyatlar fırladı!
Kategori:EKONOMİ      Tarih:2.6.2020

Kamu bankaları konut kredilerini yüzde 0.64’e kadar düşürdü. Uzun vadeli kredilerle ev sahibi olmanın hayalini kuran düşük gelirli vatandaşlar bu kez de fırsatçılar yüzünden hayal kırıklığı yaşadı. Kredilerin faizlerinin düşmesini fırsat bilenler fiyatlara yüzde 10 ile 20 arasında zam yaptı. 

FIRSATÇILAR YİNE İŞ BAŞINDA 

Kamu bankalarının sıfır konutlar için 'yüzde 0.64 ve 180 ay vade', ikinci el konutlar için ise 'yüzde 0.74 ve 180 ay vade' hamlesi sonrası vatandaşlar ev sahibi olmak umuduyla harekete geçti. Ancak fırsatçılar da boş durmadı ve birçok projede fiyatlar yüzde 10-20 bandında yükseldi. İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Çeliktürk, her kredi faizi düştüğünde daire fiyatlarını arttırmanın doğru olmadığını söyledi.

EV ALACAKLAR HAYAL KIRIKLIĞI YAŞIYOR

Bankaların konut kredisi faizinde indirime gitmesi, sadece vatandaşı değil müteahhitleri de harekete geçirdi. Bazı konut projelerinde ve "yap-sat" tarzı birçok butik projede, fiyatlar yüzde 10-20 bandında yükseldi. İkinci el piyasada da aynı oranda olmasa bile benzer eğilim gözleniyor. Vatandaşlar, düşen faiz yükü ve artan vade avantajı sebebiyle ev hayallerini gerçeğe dönüştürmek isterken, gördükleri fiyat artışları karşısında hayal kırıklığı yaşıyor.

ÇELİKTÜRK: "KREDİ DÜŞTÜĞÜNDE DAİRE FİYATLARINA ZAM YAPMAK DOĞRU DEĞİL"

Konu ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Çeliktürk, "Bu kredi sektörümüzü olumlu bir şekilde etkileyecek. Sektör dar bir boğaza girmişti. Kredilerde faizlerin düşmesiyle birlikte önümüzdeki süreçte inşaat sektörünün daha iyi olacağını düşünüyorum. Kredi faizlerinin düşmesinden sonra bazı firmaların ev fiyatlarını yükselttiği yönündeki haberleri bende duyuyorum. Bu tabi doğru değil. Kredi fiyatları düştüğü diye daire fiyatlarına zam yapmak çok doğru değil. Sonuçta maliyetler artmamış. Daralan piyasanın toparlanması için alınan kararlar. Ben faiz düştüğünde daire fiyatlarına zam yapmayı çok doğru bulmuyorum. Bu konuda da sektörün ileri gelenleri bir araya gelip ortak karar alması gerekiyor. Vatandaşlarımızın daha rahat konut almaları için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Her kredi faizi düştüğünde daire fiyatlarını arttırmak bana çok doğru gelmiyor. Kontrollü ve makul zamlar olabilir ama bugün bize gelen bir şikayet var. Geçen hafta ile bu hafta arasında 3+1 bir dairede 100 bin lira fiyat farkı olduğunu öğrendik. Bu bana doğru gelmiyor. Bu da müşterinin şevkini kırıyor. Kişi kredi faizleri düştü ben daireme 100 bin lira zam yaptım dememeli. Bu konuda bu zamları düzenleyen bir mekanizmanın olması gerekiyor" dedi.  

ÇETİN KARABIYIK