fk
Geçmişi geleceğe aktaran  ŞİRİN FESTİVAL
Tarih:29.9.2014

2. Uluslararası Şirehan Yiyecek ve İçecek Festivali Gaziantep’i hem eğlendirdi hem de festivale katılanlar unutulmaz anlar yaşadı. Gaziantep’e özgü şire kültürünün ve yeme içme kültürünün  yaşatılması amacıyla bu yıl ikincisi gerçekleştirilen festivale yerli ve yabancı birçok konuk, çok sayıda protokol üyesi ve ulusal basından çok sayıda basın mensubu katıldı. Festivali gerçekleştiren Sahan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Tekin Öztan bütün katılımcılardan tam not alırken, festival çeşitli etkinliklerle dolu dolu yaşandı.

HER SANİYESİ DOLU FESTİVAL

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın katılımıyla start alan festival kapsamında şehir turu, ülkeler arası Barbekü Workshop, Gaziantep yöresini anlatan kına gecesi, bağ bozumunu temsilen üzüm kesimi, üzümlerin şire yapılması ve şireden elde edilen çeşitli yiyecekler yapılması, halk oyunları gösterileri, Gaziantep’e özgü yüzlerce çeşit yemeğin yapımı ve tadımı, canlı müzik eşliğinde gala gecesi, yöresel Antep kahvaltısı ve hepsi birbirinden eğlenceli geçen birçok etkinliğe imza atıldı. Ayrıca festival kapsamında, festivale koordinatörlük yapan Yazar Ahmet Ümit’in adı da İpek Yolu üzerindeki en büyük han olma özelliği taşıyan Şirehan Hotel’in 134 numaralı odasına verildi.

GAZİANTEP SEVDALISI İKİ ADAM

Gaziantep’e özgü çeşitli yemek ve şire ürünlerinin yapılıp tadılarak bu lezzetleri bütün dünyaya tanıtmayı amaçlayan festival boyunca Tahir Tekin Öztan ve Ahmet Ümit bütün konuklarla ilgilenmeleri, festival boyunca enerjik ve aktif bir şekilde etkinliklerin tamamını tertip etmeleri ve bu etkinliklere katılmalı ile bütün katılımcılardan tam not aldı. Bir Gaziantep sevdalısı olan Tahir Tekin Öztan, bu festivalin Gaziantep’e büyük katkılar sağlayacağını söyleyerek bunu geliştirerek yaşatmayı hedeflediklerini kaydetti.

YÜZLERCE FARKLI LEZZET

Festival kapsamında yapılan şire ve yemeklerin yapımı ve tadımı aşamasında yüzlerce yerli ve yabancı konuk üzümleri kendileri keserek şireyi kendileri elde etti. Yemeklerin yapımına da katkı sağlayan konuklar Gaziantep’e özgü birbirinden farklı yüzlerce lezzeti bir arada buldu.

YAĞMURDA DANS

Festivalin Cumartesi gecesinde yapılan gala gecesine ise yağmur altında gerçekleştirilen canlı müzik damga vurdu. Adeta bardaktan boşanırcasına yağan yağmura aldırış etmeden yağmurun altında dans edip türküler söyleyerek canlı müziğin tadını çıkaran katılımcılar yazar Ahmet Ümit’in ve sanatçıların seslendirdiği şarkılarla sonbaharın ilk yağmuru altında eğlendi. Galada Yazar Ahmet Ümit ile Tahir Tekin Öztan birlikte şarkılar ve türküler söylerken, katılımcılar gece geç saate kadar festivali coşkulu bir şekilde kutladı.

YÖRESEL ANTEP KAHVALTISI

Festivalin son günü olan Pazar günü ise katılımcılar yöresel Antep kahvaltısı yaptı. Birbirinden farklı lezzetlerin bir arada bulunduğu kahvaltıya çok sayıda davetlinin yan ısıra CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker de katıldı. Kahvaltı ile başlayan günde davetlilere sıcak şire ikramında bulunuldu. 

ÖZTAN FESTİVALİ DEĞERLENDİRDİ

Festivalin çok verimli ve dolu dolu geçtiğini söyleyen Tahir Tekin Öztan, “Protokolünden vatandaşımıza, yazarlarımızdan basın mensuplarımıza herkese çok teşekkür ediyorum. Amacımız belirli eğlenceler eşliğinde Gaziantep’e özgü şire ve yemeklerimizin yaşamasını ve bütün dünyaya bunun tanıtılmasıdır. Gaziantep gastronominin merkezidir. Ama bunu bizim dışımızda birileri bilmeli ve bizim kültürümüz yaşamalı. Bu festival ile hedeflediğimiz başarıya ulaştığımızı düşünüyorum. Bizler bu işi başlattık ve devamını getirmek için var gücümüzle çalışacağız. Asıl devamını getirecek olan ise bu işe gönül veren herkes olacak. Kültürünün yaşamasını isteyen herkes ama herkes bu tür etkinliklerimize katılarak dahi olsa destek veriyor. Bunun için gerçekten mutluyuz. Festivalimizin Gaziantep’imiz için hayırlı olmasın diliyorum”  ifadelerinde bulundu.

BAĞBOZUMU YAPILDI

2. Uluslararası Şirehan Yiyecek ve İçecek Festivali kapsamında geleneksel bağbozumu şenlikleri yapıldı. Yöresel köy kahvaltısı ile başlayan bağbozumu etkinliğine yurtdışından gelen ünlü gurmelerin yanı sıra çok sayıda konuk katıldı. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın katılımıyla açılışı yapılan 2. Uluslararası Şirehanı Yiyecek ve İçecek Festivali’nin ikinci gününde bağbozumu şenlikleri düzenlendi. Ünlü yazar Ahmet Ümit ve Sahan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Tekin Öztan’ın koordinesinde gerçekleşen etkinlikte, sabah erken saatlerde Gaziantep- Kilis karayolu üzerinde bulunan üzüm bağına gelen yerli ve yabancı konuklar burada ilk olarak köy ekmeği yapımı eşliğinde yöreye özgü kahvaltı yaptı.
Bağbozumunun ardından toplanan üzümler Sahan Restoran’a getirildi. Önce ezilen ardından kaynatılan üzüm suyundan elde edilen şireye; ceviz, badem, fıstık konularak sucuk yapıldı. Katılımcılar, kendi topladıkları üzümleri çeşitli işlemlerden geçtikten sonra sucuk olarak yeme imkanı buldu.

MİLLETVEKİLLERİ DE KATILDI

Bağbozumuna AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan ve CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker de katıldı. Festivale katılan yüzlerce kişi, Gaziantep’in asırlık şire geleneğini yaşatmaya çalıştı.

SEPETLER ÜZÜMLE DOLDURULDU

Yaklaşık 20 dönümlük bir üzüm bahçesi içerisinde gerçekleşen etkinlikte, şire yapımında kullanılan üzümleri büyük bir titizlikle sepetlerine toplayan konuklar, bol bol hatıra fotoğrafı çektirip bu günlerin tarihi canlandırdığını söyledi.

UNUTULAN DEĞERLER YAŞATILACAK


Bağ bozumu şenliğinde amaçlarının şire geleneğini yaşatmak ve uluslar arası alanda tanıtımına katkı sunmak olduğunu söyleyen yazar Ahmet Ümit, kültürel değerlerin önemine vurgu yaptı. Ahmet Ümit, “Burası Gaziantep’in biraz dışarısında. Ne yazık ki yok olmaya yüz tutan bağlardan biri. Biz ne yapıyoruz? Gaziantep’teki şire geleneğini sürdürmek için geliyoruz buraya sabah erkenden, gün doğumuyla beraber geldik, burada bağlardan üzümleri kesiyoruz. Şirenin ilk ayağıdır bu. Burada konuklarımız da bize katılıyor. İstanbul’dan, yurtdışından gelen gurmeler var. Dün akşam onlar bize çok güzel yemekler yaptı. Biz de yemeklerimiz yaptık. Karşılıklı yepyeni bir yemek kültürüne, yemek sentezine doğru gittik. Festivaldeki asıl amacımız Gaziantep’in o olağanüstü mutfağını, olağanüstü gurme kültürünü hem ulusal bazda hem de uluslararası bazda duyurmak. Tabi daha genel olarak düşünürsek, neden yapıyoruz bu festivalleri; Gaziantep’i bir marka şehir, dünya kültür başkenti yapmak amacıyla bu festivalleri yaptığımızı söyleyebiliriz. Çok büyük bir ilgi var. Bundan çok mutluyuz. Birincisinden çok daha yoğun bir ilgiyle karşı karşıyayız” ifadelerinde bulundu.

ÖZTAN; “KARTOPU BÜYÜMELİ”

Dünyada gastronomi turizminin yüzde 30 gibi önemli bir rakamsal boyuta ulaştığına dikkat çeken Sahan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Tekin Öztan, “Bu işi sevmek lazım, sevdirmek lazım. Biz öncülük yaptık. Kartopu gibi yuvarladık. Bunu artık yuvarlayıp büyütmek tamamıyla şehrin mülki amirlerine ve şehirde yaşayanlara düşüyor. Biz sadece işin başlangıcını gerçekleştiriyoruz. Bunu bütün vatandaşımız ve sivil toplum kuruluşları, yetkililerimiz ve destek vererek devam ettirecek” dedi.

“BAĞBOZUMU SOSYALLEŞMEKTİR”

Bağbozumu etkinliğinde bulunan AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan da
“Gaziantep kadim bir şehir. Bağbozumu, bölgenin kadim bir kültürü. Bağbozumu aynı zamanda bereket, sosyalleşmek demek. Bugün herkes burada. Kaynaşılıyor, sohbet ediliyor, bir yandan da üzüm toplanıyor. Tabii bugün burada olmamız ve bu etkinliğin sürdürülmeye çalışılması güzel bir olay. Biz de bu olayda geçen yıl da yerimizi aldık bu yıl da desteklemek için buradayız” şeklinde konuştu.

“KÜLTÜRÜN GELECEĞE AKTARILMASI SAĞLANIYOR”

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker de katıldığı bağbozumunda, bu festivalin kentimiz için büyük önem taşıdığını kaydederek, “Bizim için bu festival çok önemli. Gaziantep’in kültürünü batıya ve gelecek nesillere aktarabilecek bir yapılanma, organizasyon. Burada emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

YAZAR ÜMİT’İN ADI ODAYA VERİLDİ

Türk edebiyatının önde gelen yazarlarından Ahmet Ümit’in ismi Şirehan Hotel'in 134 numaralı odasına verildi. 2. Uluslararası Şirehan Yiyecek ve İçecek Festivali’nin de koordinatörlüğünü üstlenen Yazar Ahmet Ümit’in adını Şirehan Hotel’deki bir odaya veren Tahir Tekin Öztan, bunun kendisi için bir gurur olduğunu söyledi.

ODA AÇILIŞINI BİRLİKTE YAPTILAR

İsminin bu odaya verilmesinin kendisi için de heyecan ve gurur olduğunu kaydeden Ahmet Ümit, isminin verildiği odanın açılışını Sahan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Tekin Öztan ile birlikte gerçekleştirildi.

“DAHA DEĞERLİ ŞEYLERE DE LAYIK”

Festivale katılan yerli ve yabancı konukların yoğun ilgi gösterdiği açılışta konuşan Sahan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Tekin Öztan, Gaziantep ve Ahmet Ümit arasında asla kopmayacak çok farklı duygusal bir bağ olduğuna vurgu yaptı. Gaziantep’in Ahmet Ümit ile Ahmet Ümit’in de Gaziantep ile her zaman gurur duyduğunu dile getiren Tahir Tekin Öztan,“Otelimizde kültür elçimiz Ahmet Ümit’in ismini taşıyacak özel bir oda tasarladık. Aslında bu odanın açılışını yapmakta çok geç kaldık ama bu geç kalmışlığın neresinden dönersek kardır diye düşünüyorum. Kendisi çok sevdiği memleketinde çok daha değerli şeylere layık. İnşallah ilerde onun ismini geleceğe taşıyacak çok daha güzel ve kalıcı eserlere imza atılır ” ifadelerinde bulundu.

ÇOCUKLUĞUNUN GEÇTİĞİ YERE İSMİ VERİLDİ

İsminin Şirehan Hotel’in 134 numaralı odasına verilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Yazar Ahmet Ümit ise, “Daha önce İstanbul ve İzmir'de iki otelin odasına ismim verilmişti. Ama burası kendi şehrim olduğu için farklı bir anlam taşıyor. Şirehan benim çocukluğumun geçtiği yer. Biz burada koşar, burada oynardık. Bu nedenle böyle bir mekanda bana oda verilmesi benim için gurur ve onur kaynağıdır. Sevgili Tahir arkadaşıma çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Mahmut ÖZKILIÇ