Bu da lise enflasyonu
Tarih:24.9.2013

Gaziantep'te özel hastaneler özel sağlık meslek lisesi açma yarışına girdi. Neredeyse hemen her özel hastanenin bir özel sağlık meslek lisesi oldu.

 

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden alınan bilgilerle, Gaziantep'te açılan ve açılış çalışmaları devam eden Özel Sağlık Meslek Lisesi sayısı 10’a çıktı. Özel sağlık meslek liselerinde en fazla hemşirelik ve ATT (acil tıp teknisyenliği) bölümleri yer alıyor. Lise giriş sınavlarında iyi bir okul kazanamayanlar 10-15 bin lira arasında değişen fiyatlarla özel sağlık meslek liselerine kayıt yaptırıyorlar.

Hemşire ve ATT gibi sağlık personeline ihtiyaç duyan özel hastaneler, çözümü özel sağlık meslek lisesi açarak kendi elemanını yetiştirmede buldu. Neredeyse hemen her hastane bir özel sağlık meslek lisesi açtı. Sağlıkla ilgili mesleklerin kamuda ve özel sektörde kolaylıkla iş bulması özel sağlık meslek liselerine olan ilgiyi de artırdı.

 

8 LİSE DAHA AÇILIYOR

 

Gazinantep’te mevcut hizmet veren Özel Gaziantep Reşha Anadolu Sağlık Meslek Lisesi ve Özel Gaziantep Irmak Anadolu Lisesi’nin yanı sıra tam 8 lise bakanlıktan onay bekliyor. Yaklaşık 20 gün içinde onaylanması beklenen liseler bu eğitim öğretim yılı için öğrenci alabilecek. Onay süreci geciken liseler ise önümüzdeki eğitim yılında hizmete açılacak. İşte Bakanlıktan onay bekleyen o liseler; Özel Emek Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, Gaziantep Şahinbey Hatem Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, Özel Deva Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, Özel asım Kökoğlu Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, Özel Nizip Irmak Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, Özel Nizip Ünsal Ören Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, Özel Ünsal Ören Anadolu Sağlık Meslek Lisesi ve Özel Fatih Anadolu Sağlık Meslek Lisesi.

 

İŞSİZLİK BAŞLAYACAK

 

Gaziantep’te sağlık meslek liselerinin sayılarının çoğalması işsizlik sorununu da beraberinde getirecek. Gaziantep ile birlikte diğer illerde de özel sağlık meslek lisesi enflasyonu yaşanması, çocuklarını bu okullara kaydettiren velileri endişelendiriyor. Şu anda sağlık meslek lisesi mezunları kolaylıkla iş bulurken, ihtiyacın üzerinde okul açıldığı, bu okulların mezun vermesiyle birlikte sağlık personelinin de iş bulma sorunu yaşayacağı ifade ediliyor.    –Emine ÖĞÜÇ-